Special Education Staff

Special Education Department Organization

2018 - 2019

Central Office

Director of Special Education

Yolanda Goodwin-Humphrey

703-1290 or 554-6257

Coordinator of ACCESS

 

 

Administrative Assistant

Joyce Berkheimer

703-4080 or 648-3163

PIMS/Penn Data Secretary

Sharon Carr

703-4427 or 554-5255

Access Secretary

Randi Brown

703-4093 or 743-8355

 

 

 

 
Special Education Facilitators

Alex (Byron) Wiley

Camp Curtin, Cougar Academy, Re-Entry, Homebound

07114 or 703-1483 or 512-6576

Jessica White

Downey, Melrose, Scott

703-1491, -1535, -4563 or 510-8793

Krista King

Marshall, Rowland

703- 1405 -4509 or 571-0523

Shawn Tuttle

Ben Franklin , Foose

703-1920, - 1311 or 525-0399

Shell Johnson

John Harris , SciTech, Camelot @ Hamilton

703-4075 or 649-5903

 
School Psychologist

Carolyn Kraft

Ben Franklin

 

703-1216 or 554-5237

Emily Stine

Camp Curtin, Cougar

Covering Hamilton

703-1363 or 743-3740

Jesse Shirk-Byler

Scott, Foose

703-1235 or 497-1274

Laura O’Malley-Jones

Marshall, Melrose

34215 or 31306 or 727-4871

 

Matt Davis

Rowland, Sci-Tech

 

703-4492 or 526-9114 or 383-9886

** Wayne Trotta

John Harris

 

703-0466 or

Tomeka Farrar

Downey, Camelot & OOD

703-1262

 

** Contracted                                          

 Speech Therapists

Annie Miller

Rowland, Scott

703-4560 x 13207 or 645-3333

**Anu Chachiyamma

John Harris, Marshall, Cougar

703-14820 Rm219, 215-254-0390

Brooke Thall

Ben Franklin

703-0416

**Erica Azzurri

Foose, Sci-Tech

Foose – 703-1282 x 05049

** Eva Gustafson (P/T)

Comp Ed – D/W

703-4517, -31262, 31442

**Hannah Bupp

Downey, Melrose

703-1262, 31442

Lisa Queene

Ben Franklin

703-0416 or 329-4571

**Tatiana Harmer

Camp Curtin

703-4517

** Contracted

Specialists

Deaf/Hard of Hearing

Elisa Smith

District-wide

603-0520

Physical Therapist

Barbara Sisk

District-wide

703-1440/ 554-4760 or 609-319-2233

OT

Karen Frushon

Scott, Foose, Melrose, Marshall, Rowland

703-4200

or 503-6600

OT

Catherine Shearn

Ben Franklin, Cougar Academy

1-570-874-7021

OT

Ian Heikel

Downey, Camp Curtin, Sci-Tech, John Harris & BF (pt)

829-7451

                                                 
Gifted

Tina Klotzbeecher

BF, Downey, CC, Melrose, Scott & SciTech

703-1442 x 09223 or 443-9156

Sandra Cirillo-Creekmore

Foose, Marshall, M/S, John Harris, Rowland & CP

703-1410

 

Licensed Social Workers

Chuck Frushon

K-4 District wide

717-554-5304

Vince Rogers

5-8 District wide

717-554-5249

Lauren Bricker

9-12 District wide

717-873-2097


Additional Support Staff

Heather Matlock

Autism Instructional Coach

703-1248 or 574-3558

 

Sara Kershner

Read 180 / System 44 Instructional Coach

717-443-2837

Joe Brittain

5-8 District wide

717-798-6893